Aktuality


28.3.2023 - Vrátila se zima


Z pohledu kalendáře se už toto období označuje jako jarní, ale z praxe je běžné, že se zima ještě neloučí, a to někdy ještě na dlouhou dobu ne. Příkladem toho je třeba květen 2020, kdy se téměř v jeho polovině opravdu citelně ochladilo. Ale my jsme stále na konci března, a to bývají teploty "na houpačce" běžné. I v současných dnech tomu nebylo jinak. V minulém týdnu se teploty dostávaly až k 18°C, ale vpádem studeného vzduchu ze severu se v tomto týdnu teploty dostaly k nule, ty noční až pod nulu.

Též se nám hezky projevil ráz počasí, který je svou povahou nejblíže k blížícímu se aprílu.

Na radarovém snímku je vidět pásmo srážek postupující od severozápadu k jihovýchodu s chvilkovou slunečnou pauzou a následnou proměnlivou "aprílovou" oblačností. Tento ráz počasí je vlastně typický pro toto období. V severní části polokoule je stále tuhá zima, zatímco v našich zeměpisných šířkách má už sluníčko svou sílu a vznikají tím rozdíly teplot. Jde hlavně o to, že slunce u nás dokáže více ohřát zemský povrch a také dny jsou delší. K tomu se přidá dosti aktivní cirkulace v atmosféře a při vpádech studeného vzduchu ze severu v kombinaci s odparem vzniká kupovitá oblačnost a střídání přeháněk se slunečným počasím.




17.2.2021 - Mrazivý únor


Něco málo přes 4 roky uběhlo od zimy, kdy se teploty dostaly dost hluboko pod nulu. Koncem ledna se modely začaly shodovat, že v únoru nás čeká něco podobného. Nejdříve byl největší propad předpovídán na úterý devátého, pak mělo hned přijít oteplení. Později, konkrétně posledního ledna, byla předpověď pozměněna a mrazivé období prodlouženo minimálně na 14 dní. Tato varianta se udržela celkem dlouho. Za toto ochlazení mohla talková níže, která se po nějakou dobu držela svým středem nad Polskem a po jejím okraji k nám proudil chladný vzduch z rozpadlého polárního vortexu. V ČR se také o víkendu 6. a 7. drželo teplotní rozhraní díky jetstreamu, který se vlnil nad našim územím, ale v Plese se toto nijak zvlášť neprojevilo.

Předpověď ze 6.2.2021 - zdroj meteoblue.com

 

Teploty se pod nulu dostaly během noci ze soboty 6. na neděli 7. To také napadl jemný poprašek sněhu. V neděli pak také foukal ledový vítr se silnými nárazy od SV. Intenzivní sněžení přišlo v noci na pondělí. Ještě v neděli na večer padal i zmrzlý déšť (krupky) v souvislosti s teplotním rozhraním. Přes tuto noc napadlo kolem 15 cm nového prachového sněhu. Následující dny ještě připadlo pár cm a teploty nešly až tak hluboko pod nulu díky stále se udržující oblačnosti, v úterý ustal silný vítr. Ke změně pak došlo v pátek ráno, kdy se vyjasnilo a teploty spadly opravdu hluboko pod nulu – na -17,8°C. Takto probíhala rána po následující 3 dny. Neděle čtrnáctého pak už byla zatažená a mlhavá. V pondělí už teploty díky oblačnosti takto hluboko nespadly, ale zas mlha vytvořila na stromech krásnou jinovatku. Její krásu posílilo sluníčko, které se během poledne prokousalo mlhou.

Když se vrátím k informaci, kdy modely tvrdily, že mrazivé období vydrží v naší kotlině poměrně dlouho, tak v jeho průběhu se předpovědi změnily, a naopak už zde byly do příštích dnů poměrně vysoké teploty. V úterý 16. února se teploty přehouply zase nad nulu, a tedy toto mrazivé období bylo ukončeno. Mínus dvacítky jako v roce 2017 se sice nekonaly, ale i tak to stálo za to.




13.1.2021 - Napadl další sníh


Jak je psáno v předchozí aktualitě, že dorazil sníh, tak toto sněžení průběžně trvalo do 12. ledna. Tento den totiž dorazila opravdu vydatná sněhová nadílka díky tlakové níži Dimitrios. O den později už srážky nebyly tak vydatné, ale za to chodily pravidelně v intezivních přeháňkách. V podvečer jsem naměřil výšku krásných 11cm.

 




7.1.2021 - Konečně sníh


Přes den 6. ledna a pak také v noci dorazily do Česka vydatné sněhové srážky. Bohužel kvůli teplotám nad nulou toho dost během dne roztálo, ale dnes už bylo kolem nuly a nějaký sníh vydržel. Na videu je cesta mezi Lanžovem a Vilanticemi.




31.12.2020 - Slunečný den


I když noc byla lehce mrazivá, na silvestrovské odpoledne se krásně vyjasnilo. Po dlouhotrvajících inverzích konečně několikátý den se sluníčkem.




11.5.2020 – Prudké ochlazení


Už týden před inkriminovaným pondělím meteorologické modely hlásily, že v tento den dojde k dost rychlému ochlazení a že dorazí i dost srážek. Jak se blížil konec týdne a vše se upřesňovalo, bylo zřejmé, že ochlazení opravdu přijde a na pár hodin teplotně rozdělí republiku rozdílem až 23°C. Za vše mohla tlaková výše Quinirius postupující od severozápadu. Ve spolupráci s tlakovými nížemi na východ od ní k nám přinesla arktický vzduch.


Synoptická situace 11.5.2020 (zdroj met.fu-berlin.de)


Dopoledne bylo v Novém Plese krásně příjemné s teplotami, které vystoupaly až přes 20°C a bylo slunečno. Zatímco na západě republiky se už značně ochlazovalo. Později odpoledne se pak začalo pomalu zatahovat a přidával se vítr. Zajímavostí bylo, že i přesto, že fronta dorazila od SZ, srážky postupovaly od JZ až J. Na chvíli to vypadalo, že se nám větší srážky vyhnou, ale na Českobudějovicku se vytvořil pás bouřek, který se začal stáčet k východu a srážky zasáhly průběžně celou ČR. U nás to bylo doprovázeno opravdu rychlým ochlazením pod 10°C a velice silným větrem, který foukal od severu. Byli jsme i nějakou dobu bez proudu.


Srážky 11.5.2020 (zdroj radar.bourky.cz)





19.2.2020 – Rychlá změna počasí


Tato aktualita se ani tolik nebude týkat naší domoviny, jako spíš části území trochu jižněji. I když tento ráz počasí zasáhl celou ČR a konkrétně i squall line, která se později vytvořila, sahala v jeden okamžik od Náchodu až po Jindřichův Hradec. Na tento den bylo v předpovědi dost srážek a čerstvý až silný vítr od SZ. Zpočátku bylo krásně, sem tam vykouklo sluníčko, odpoledne se ale předpověď naplnila.


Frontální systém dne 19.2.2020 v 16:00 (zdroj chmi.cz)


Na videu níže jde vidět cesta po silnici I/37 mezi Žďárem nad Sázavou a Ždírcem nad Doubravou. Zatímco při průjezdu Žďárem byla teplota kolem 6 °C, při příchodu fronty šla rázem dolů a zastavila se po pár minutách téměř na nule. Je i krásně vidět, jak srážky byly nejdříve ve formě deště a rázem se proměnily ve sníh, kdy v jednu chvíli (to bohužel z videa poznat není) byly o průměru až cca 3 cm. Hned se také sníh udržel na zemi i přes to, že předtím byly teploty dost vysoko nad nulou.


Fronta ale díky čerstvému větru dost rychle odešla a u Pardubic už mohl být k vidění krásný západ slunce.






10.2.2020 – Orkán Sabine


Již několik dní, možná i týden před příchodem této tlakové níže se upozorňovalo, že přijde v tento den silný vítr, který nás bude provázet celý týden. Modely v neděli 9.2. ještě přitvrdily situaci a všichni se připravovali na obdobnou pohromu, jako bylo v roce 2007 při orkánu Kyrill. Hned v pondělí ráno měla dorazit studená fronta, na které budou ty nejsilnější nárazy větru. Na hranice Čech se dle předpokladů měla dostat kolem 7. hodiny. Fronta byla o trochu rychlejší, takže ve zmíněný čas byla už ve středních Čechách. Překvapením bylo, za prvé, že fronta před sebou "tlačila" teplý vzduch, takže se rázem v tento ranní čas oteplilo ze 6 °C na skoro 15 °C. Zde v Plese, bylo oteplení o trochu menší. A za druhé, že na ní se sice vyskytovaly silné nárazy větru, ale ne tak silné, jak se původně předpokládalo, a dokonce po jejím přechodu nastal klid a relativní bezvětří. Jenže člověk by se neměl nechat zmýlit, to "nejlepší" nás teprve čekalo.


Blížící se srážky - foto Kosmonosy


Během dopoledne se začaly nasouvat další srážky a vítr pomalu zesiloval. Vše gradovalo srážkovou vlnou, na které se vyskytly i bleskové výboje a která dorazila do Plesu kolem 13:15. Mnou byla zaznamenána těsně po 12:30 v Kosmonosech. Vítr lámal větve stromů a dokázal je odnést desítky metrů daleko, bral tašky ze střech domů, v tento okamžik bylo opravdu nebezpečné se pohybovat venku. Na Sněžce bylo naměřeno kolem 180 km/h v největším nárazu. Jak přeháňka rychle přišla, tak i odešla. Na naší meteostanici díky tomu, že jsme dost stíněni okolním lesem, bylo naměřeno "jen" v nárazu 40 km/h.

Synoptická situace s názvem cyklony (zdroj www.met.fu-berlin.de)


Poté dorazily ještě další srážky, nárazy větru při nich byly velice silné, ale už ne tolik, jako u té první. Ta totiž i způsobila výpadek proudu v celé Jaroměři a okolí na cca 6 hodin.

Postup srážek dne 10.2.2020 (zdroj radar.bourky.cz)


Silný vítr pokračoval s přestávkami až do středy 12.2., kdy se přeháňky častěji vyskytovaly v podobě sněhových.


Detail přeháňky ve 13:20 (zdroj radar.bourky.cz)





5.1.2020 - Sněžka


Když už jinde není po sněhu ani památky, můžeme se na něj alespoň z dálky podívat.




1.1.2020 - Novoroční mráz


Hned na Nový rok jsme se probudili do mrazivého rána, kdy teploty klesly téměř k -5°C a mrazivé jíní pokrylo přírodu.

Cesta ve stínu.


Tam, kde svítilo sluníčko, vše roztálo, kde ne, tam vydrželo jíní po celý den.